A Ty za kim tęsknisz?

A Ty za kim tęsknisz?

Tęsknota nigdy nie jest taka sama. Tęsknota potrafi wywrócić do góry nogami najdoskonalsze plany, najbardziej precyzyjnie ułożone życie. To jak niespełniona miłość, która powoduje sadyzm na sercu, ból, który rozrywa wnętrzności i duszę. Czasami bowiem zdarza się taki rodzaj smutku i tęsknoty, który przeszywa nas na wylot, powraca jak delikatny chłód na naszym ciele, jest jak pragnienia, za którymi się goni przez całe życie… Łapiąc nerwowo oddech, idąc w tłumie wśród tysiąca osób, patrząc w górę, doszukując się jakiegokolwiek sensu…bo czasami tęskni się tak, że nawet gwiazdy tęsknią razem z nami.

Rozmawiałam ostatnio z kilkoma osobami na ten sam temat. Może trochę nostalgiczny, ale jak się okazało – bardzo powszechny. Dyskutowaliśmy o tęsknocie. I mimo tego, że moi rozmówcy byli totalnie różnymi ludźmi, każdy z nich jest w innym wieku i ich stan cywilny również nie jest taki sam, to wszyscy mieli wspólny mianownik. Każda z tych osób za kimś/czymś tęskni. Przeważnie w rozmowie przewijała się tęsknota za dzieciństwem, beztroskimi chwilami, przynoszące najbardziej kolorowe i słodkie wspomnienia, które wbijają się głową w mur obecnej rzeczywistości, gdzie każdy z nas ma na głowie rachunki, pracę i to prawdziwe życie, które przecież chcieliśmy w młodości dopaść jak najszybciej. I co? Po latach okazało się, że dorosłość wcale nie jest turbo fajna, a nam zdecydowanie brakuje momentów, kiedy najwyższym priorytetem dnia było wdrapanie się na drzewo lub wymiana karteczkami w klasie.

W moich rozmowach o tęsknocie pojawiał się również ból. Ból i ogromny smutek, kiedy tęsknota łączyła się z osobą. Osobą, która odeszła, zniknęła z naszego życia, niekiedy odpuściła, w wielu przypadkach zraniła. Czy więc mają znaczenia słowa w takim przypadku, że „czas leczy rany”? Jak się w wielu tych historiach okazało – czas uspokaja, wycisza, ale jeśli kochało się naprawdę – ta tęsknota nie minie nigdy. Bo prawdziwa i szczera miłość trwa do końca, a tęsknota za uczuciem przypomina nam o nim i nie pozwala zapomnieć. Czy jest to złe? Po tych wszystkich dyskusjach chyba doszłam do wniosku, że tak naprawdę to ta niespełniona miłość, która wiąże się z tęsknotą – uszlachetnia i uczy niezwykłej cierpliwości,  siły. Pytanie tylko, czy taka tęsknota nie wpływa na nasze życie, którego przecież nie postawimy do góry nogami dla uczucia, które totalnie nie jest dla nas. Wniosek? Najważniejsze, żebyśmy byli fair wobec siebie i bliskich, bo tęsknić można, ale tylko to od nas zależy, jak bardzo takie właśnie uczucie będzie wpływało na nasze życie, nasze samopoczucie oraz nasze relacje z innymi ludźmi. Jeśli granica między zdrowym podejściem, a nostalgicznym zachowaniem będzie się zacierać – zejdź na ziemię i pamiętaj, że pewne rzeczy wydarzają się po coś i z jakiegoś powodu. Nie jesteśmy w stanie cofnąć czasu i przeżyć danej sytuacji drugi raz, dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście do spraw, które nas dotyczą i tego, co tak naprawdę jest ważne – czyli walka o wartości, które znaczą dla nas najwięcej.

Tagi: , , , ,

Powiązane artykuły

Poprzedni artykuł Następny artykuł
0 podzieliło się